Traditional Culture Encyclopedia - Hotel franchise - Math diary, grade three, 3 words.
Math diary, grade three, 3 words.
math diary
Today, I packed three large plates of hinges at home, and I counted 68 in one pot. At this time, my father asked me, "If there are six people to eat, how much will each person get?" I wrote a formula: 3×68÷6. I thought: First of all, how many hinges are there in 3×68? I calculated vertically that a * * * is 24. Knowing the total number of hinges and distributing them equally to six people, it is very easy. 24÷6, the result is 34. I told dad to eat 68 hinges each.
math diary
Today, my grandmother and I went to the field to pull out radishes. Grandma said, "There are 15 radishes in the field," and I asked, "How much does one weigh?" Grandma said, "About seven or eight taels." Grandma asked, "If a catty of radish costs one yuan, how much can a * * * here be worth?" I calculated that if a radish weighs eight or two, then 15 radishes should weigh 15×8=12. Grandma said, "1 Liang =1 Jin". I said, "Then there is 12 Jin here, and 12×1=12 yuan, so there is 12 yuan here. Although the money is not much, it was planted by Grandma. I must cherish it in the future and think of it as before.
math diary
Today is Friday, and we had a quiz. Among them, there is a topic on the math exam paper, which makes me unforgettable. The title above is: 8 people go boating, 5 people can take the big boat, and rent 1 yuan; The boat can take three people, and the rent is 6 yuan. Q: How can I charter a boat? How to rent reasonably and why? I first thought of what the teacher said: "If you encounter such a problem, you must first look at how to rent a seat. Then, calculate how much it will cost? " Here's how I work out the problem: First, a big boat and a small boat add up to just eight people, and then figure out that it will cost 16 yuan. Then, I figured out if there was any other way, so I took a look, but none of them were reasonable and there were more seats. This means that you should rent a big boat and a small boat.
math diary
There are two test papers for the mid-term math exam, one is as big as usual, and the other is only half as big. I was very nervous at that time, but I didn't panic at all in the exam. I read the topic first, and then I started writing. I have great confidence in myself in this mid-term exam. I think I can do well in it as long as I am serious and not careless. I have carefully examined, read and checked the questions, and I am not careless. Although the results of the exam have not yet come out, I believe I can get 1 points home, because I promised my mother that I must get 1 points, and I will keep my word.
math diary
Students, when we do our homework, we must read the questions clearly. It's not that I often make mistakes because of carelessness. For example: "① The side length of three bricks is a rectangle with a length of 2 decimeters and a width of 1 decimeters. What is the circumference? (2) the rectangular perimeter of three bricks, each of which is 2 decimeters long and 1 decimeters wide? Just a few words apart, the practice is different. The first question is (2+1)×2=6 (decimeter). The second question is (2×3+1)×2=14 (decimeter). So we can't be careless when we do our homework.
math diary
Today, I saw a topic when I was growing up with you in math. There are four written math problems, 1÷4, 2÷4, 3÷4, 4÷4. The first one is 1÷4, so 1 ÷ 4 =. Then 3÷4 is 75, so I calculated, but I didn't expect it to be 75,4 ÷ 4 = 1, and 1 is 25 more than 75. From these topics, we can find that if the dividend is 1 more, the quotient will be 25 more. Mathematics is also regular.
math diary
At noon today, my father and I went to Aunt Wang's water hinge shop to eat water hinges. We spent 17 yuan. After dinner, we went home. In the afternoon, we went to take a bath and spent 2 yuan. As soon as we got home from the shower, the phone rang. My father picked up the phone and only heard people on the phone teach my father to buy sports shoes with me. My father asked, "Who are you?" "I am Qinchuan's mother." Then hang up the phone. So my father took me to buy sports shoes and spent forty-five yuan. He asked: How much did we spend today? I calculate that seventeen plus twenty plus forty-five equals seventy-nine yuan. Ah, I spent seventy-nine yuan today.
Grandpa raises pigs
Grandpa keeps 1 pigs. Is it enough for a pig to eat 3 meals a day and 1 meals every 33 days? I think 33×3=99 (tons) A: 1 tons is enough. Grandpa asked? How much is it if each pig costs 1 pigs in 5 yuan? I think 1 × 5 = 5, (yuan) A: If 5 yuan paid 5, yuan for 1 pigs. Grandpa asked again? If I have five pigs, pigs eat twice a day. How many meals do five pigs eat? 2×5=1 (meal), A: Five pigs eat 1 meals. Mathematics is really interesting!
math diary
Today, my grandma and I went to the field to pull out radishes. Grandma said, "There are 15 radishes in the field." I asked, how much does one weigh? Grandma said, "About seven or eight taels." Grandma asked, "If a kilo of radish costs one yuan, how much can a * * * here be worth? I calculated that if a radish weighs eight times, then 15 radishes should be 15×8=12 times. Grandma said, "1 two equals 1 catty." I said, "Then there are 12 catties here, and 12× 1 equals 12 yuan. Then there is 12 yuan here. Although there is not much money, it was planted by Grandma. I must cherish it in the future and think of the past.
math diary
Today, my mother came up to me and said, "I have a question for you. There are 85 people going on an autumn outing. Each boat can take 9 people. How many boats are needed?" I thought about it and said, "85 ÷ 9 = 9 ... 4, 9 boats are needed. Mom said, think again, I think there should be 1 boats, because there are still four people to sit on, so there are 1 boats. Mom said, "I can't make the same mistake again. I was thinking, ah!" Mathematics is ever-changing.
math diary
Today, relatives came to our home. At lunch, my mother asked me, "How many bowls did we use at noon today?" I see that each person has a rice bowl, two people have a vegetable bowl and four people have a soup bowl. There are eight people in my family, and they quickly said, "8÷1=8 (only), 8÷2=4 (only), 8÷4=2 (only), and then use 8+4+2=14 (only). My mother called me for dinner, and I said to my mother, "Next time, I want a vegetable bowl and a soup bowl for each person before I talk about hygiene!" "
math diary
Today, I clamored to buy thallium and samarium, but my aunt agreed at once, which is beyond her character. So, she took me to a small shop, and I looked at it. 1 yuan, a big thallium samarium, and 4 yuan, a small thallium samarium, but my aunt's original intention was to buy a workbook for her sister. Look at the workbook: "Ah, a 19 yuan!" Aunt only brought 3 yuan. You can also buy 2×4=8 (yuan) and 2 small thallium samarium. So, we bought a copy, but the salesman said, "That's just the original price, the current price is 26 yuan." 3-26=4 (yuan) is enough to buy a small thallium samarium. However, 3÷4=7 (pieces) ... 2 (yuan), I could have bought 7 pieces, so I couldn't help it.
Buy books
The Math Newspaper for Primary School Students is very good. Today, my mother and I read the Math Newspaper together. Classifying the data, my mother and I don't understand. The topic is: Bill bought a dog with 1 yuan, then sold it with 15 yuan, then bought it with 2 yuan, and finally sold it with 25 yuan. Did Bill finally make money or lose money? How much did you earn or lose? We looked at the answer, and the answer said that after reading this question, we felt that we had bought and sold, sold and bought, and in the process of repetition, our thinking was confused. However, if we can classify the quantity according to "buy" and "sell", it will suddenly become clear. (1) Money spent on two purchases: 1+2=3 yuan. (2) Money earned from two "sales": 15+25=4 (yuan). Obviously, Bill made money, earning 4-3=1 yuan. How rich the knowledge in the math newspaper is!
bargain
On the first day of the May Day holiday, my family went to Jiangyong, Hunan. When we arrived at Xiangsui Hotel, which we booked in advance, the waitress told us that the room rate was 198 yuan per day. We needed two rooms for two days, so the total cost was 792 yuan. We thought it was too expensive, so we bargained with her, and she agreed to give us a 3% discount. Such a room only needs 14 yuan for one day. Later, the waiter aunt asked us if we wanted an invoice, and we said, "No,no." The waiter aunt said that she would give us a discount to 12 yuan. I calculated that 12 times 4 equals 48 yuan, and then 792 minus 48 equals 312 yuan. Wow, we saved 312 yuan at once! It seems that in order to get benefits, you have to be able to bargain. The accommodation on this trip was really cost-effective, and I also learned to bargain. But what I don't understand is, why can I get a discount without an invoice?
- Previous article:Take several buses from Zhijin Railway Station to Hongzhou Hotel
- Next article:How about Xinyang Zhongya Sponge Co., Ltd.?
- Related articles
- What harm does frequent exposure do to the body? Thank you, everyone.
- There is a cold salad when eating in the hotel. The serrated leaves seem to be mixed with oil. It tastes sweet and sour. I don't know what it's called.
- How much is Xiamen B&B recommended by Xiamen seaside B&B?
- How many stars is it to go to Hainan Xinya Hotel?
- Tomb-Sweeping Day goes to Zhao County.
- Langqiao garden hotel
- What does WeChat WeChat official account merchant number mean?
- Which budget hotel in Hangzhou is better? Stayed with family! Come to Hangzhou West Lake for the Mid-Autumn Festival
- Is the hotel near the railway station really good? Is it safe?
- What are the procedures for traveling to North Korea?