Traditional Culture Encyclopedia - Photography major - How much does it cost to live in Sydney for a month?
How much does it cost to live in Sydney for a month?
Sydney currently has about 100,000 international students, and it can be said to be a city favored by international students. As the most livable and most expensive city in the world, how to live in Sydney has become another important issue for international students in addition to successfully completing their studies through Final. Below I have compiled some knowledge about living expenses for studying abroad in Sydney for one month. I hope it will be useful to you.
Study Abroad in Sydney: Rent
No matter where you study abroad, rent has always been a pain in the hearts of international students, and it always occupies a large part of the monthly living expenses. Daisy is currently studying for a master's degree at the university. In order to control her rent expenses, she did not choose the school dormitory, but rented a house off campus about an hour's drive away from the school. Daisy lives in a House. Since there are many rooms and there is a studio next to it, the rent here is relatively cheap. Daisy’s single room rents for $150 per week. “The roommates we rent together are basically students. We usually have a lot of fun chatting while cooking. Although it is a bit far away from school, I usually listen to music or the radio. The important thing is that the long drive forces me, a night owl, to start going to bed early and getting up early.
Studying abroad in Sydney: Transportation expenses
In addition to rent, transportation expenses are also a fixed and big boss in monthly expenses. Due to the need to work and go to school at the same time, Daisy goes out at least 5 days a week. She laughed and said that she had been thinking of many ways to save transportation expenses. Daisy is currently using a paper My Multi 2 season ticket. The discounted price for international students is $43,590, valid for 90 days, which is about $34 per week.
During the winter and summer vacations, I have plenty of time. Every Monday, Daisy will go to the city to start a "one-day city tour" using her Opal card. The Opal card is a new transportation card launched in New South Wales. The daily transportation fee is capped at $15, and the consumption is capped after swiping the card 8 times a week. The distance between light rail stations in the city's inner city is only 200-300 meters at least, and one light rail ride only costs $2.1. The City circle train station is also near various shopping malls, attractions, and museums. The off-peak price is $2.36. "I will go to the city on Monday and take the nearest light rail, train or bus every hour. I can swipe it about 6 times a day. Including work trips, I can control the transportation cost to about $22." Daisy said, "The total cost of the Opal card There is an hour gap between trips. When I am working and studying, I have limited time, so I have to use it to explore the city during the holidays. I was worried about getting lost on the first day in Sydney, but now I no longer worry. ”
< p>I think that the Opal card’s feature of capping the cost of 8 trips per week can also be used in other neighborhoods. If time permits, you can take the bus at the adjacent train station one hour early before class every day, and get off at the station an hour later. You can brush it once more when you enter the station. Or when you get off the line and pass through the light rail station, you can also swipe your card once at the adjacent card swipe machine 200 meters away, which can also be accumulated once. If Daisy uses this method, the Opal card cost will be around $26 a week. I think this method is more suitable for trains and light rails with fixed times. Buses are limited by road conditions and may be early or delayed, delaying class and work.Study Abroad in Sydney: Food Expenses
Prices are from supermarkets and may fluctuate due to seasonal promotions and other reasons.
“Learning to cook and graduating from the dark culinary world” is the first thing Daisy thinks of as a gain in life. "In the first semester of studying abroad, it was difficult to balance study, work, and life. When I got home, I was so tired that I only wanted to eat fast food and frozen food. As a result, my living expenses and weight were all over the standard." Now, Daisy found out based on the recipe information on the Internet. There are many recipes suitable for one person to cook. Some dishes do not need to be turned on and can be cooked in a rice cooker. "I especially like to eat Western food and pizza in China, but now I find that home-cooked food is the best way to satisfy my Chinese stomach."
Daisy's courses are mainly taken at noon and afternoon, and dinner has become the most time-consuming part. meal. The main staple food is rice. The extra rice can be made into fried rice at noon the next day, or you can just make more in the evening and use it as lunch the next day. Daisy works two days a week, and the restaurant where she works provides working meals, so for two days a week she doesn't have to think about the ultimate question in life: "What to eat today?"
Three meals a day cannot satisfy a foodie. Daisy discovered various brine condiments in Chinese supermarkets, so she tries them every month. This month her new dish is chicken feet with pickled peppers. The 4 pounds of chicken feet that were braised one after another were quickly "ransacked" by roommates and classmates. Last month, Daisy positioned her snacks on fruits and biscuits and began to research the mainstream biscuits in the Australian market. This month, her snacks were changed to fruits and nuts.
On weekends, Daisy occasionally goes out with her friends to have a get-together, or even goes to a friend’s house to cook and chat. “A rainy day in Sydney is the best time to gather around friends’ houses and have hot pot. You can have a fun day at a low cost.” Daisy said excitedly about the hot pot dinner she had with her friends.
The above is Daisy’s monthly living expenses in Sydney which is less than $1,000. If you control some expenses well, you can still achieve a win-win effect of ensuring a certain quality of life and controlling monthly living expenses. Of course, due to geographical factors and different consumption standards, the monthly living expenses of international students in Australia often vary greatly. What I introduce today is only the most basic monthly living expenses in Sydney for reference. If you want to go shopping or travel to surrounding cities, these expenses will definitely exceed your expenses. Many students will choose to work part-time to earn money. Let me make a quick comment here. Working not only relieves the pressure of living costs, but also helps to understand the society and accumulate experience, but it still needs to be balanced with course study. Although working part-time is good, don’t be greedy for too much. Otherwise, you will get tired and sick. Well, you know the trouble of seeing a doctor...
That’s it for today’s cost of studying abroad in Sydney. I hope it can help you.
- Previous article:Shoot travel notes in the countryside
- Next article:How to screen Huawei photos on TV?
- Related articles
- How does Canon EOS700D SLR shoot high-definition video of natural scenery?
- Four steps of control measurement
- What unpopular but good movies do you know?
- boycott Japanese goods
- My wife, she's charming.
- Beijing Ulan has different strategies, and Ulan has different free travel strategies.
- How was the ten-second live broadcast in Weibo filmed? Why did I only shoot for two or three seconds?
- What do pf and l mean on the platform?
- How to run a good photo studio store?
- How do beginners of landscape photography compose pictures?