Traditional Culture Encyclopedia - Tourist attractions - I plan to travel to Korea in March next year 13 days! Jeju Island and Seoul! How much is it excluding air tickets?

I plan to travel to Korea in March next year 13 days! Jeju Island and Seoul! How much is it excluding air tickets?

500,000 won a month, saving money is enough. If you often go out to eat with friends, you will spend 654.38+0 million a month, and girls spend more than boys. Buy more clothes and eat fewer dinners, and you can save money.

Accommodation: (renting out)

1. Single room

(All-inclusive furniture, refrigerator, air conditioner and bathroom): 300,000-400,000 yuan/month, and the deposit varies, about 1 10,000.

2. Share:

200,000-250,000 yuan/month, the deposit varies, it may not be available, or a small amount may be charged, such as 500,000 yuan.

3. Pretend to be:

You can cook by yourself, but the furniture air conditioning is hard to say, 300,000-400,000/month, with a deposit.

Tips: If you want to save money, you can choose to live underground or semi-underground. The same house may cost 50,000 yuan/month, or rent a slightly larger house to share with classmates, but you must find someone you can trust because you live in a room.

In addition, the cost of water, electricity and gas is about 20-30 thousand/month.

Some are included in the room rate, and some need to be paid separately.

Second, food:

6000- 10000/ day

Basic food prices:

Milk 1400/ box, fruit 2000-3000/5, school canteen 1500-2500/ meal, dining out restaurant 3000-4500/ serving.

(such as bibimbap, cold noodles and miso soup), roast pork belly 4000-6000/ person, roast beef 16000-20000/ person, beer 1400/ bottle, draft beer hotel 2000/500CC, chicken shop 60.

3. Transportation: 900 people pay by bus and subway, coin 1000/ person, cheap 400-500/ person, taxi 1600.

Fourth, surfing the Internet:

30 thousand/month at home, but surfing the internet at school is free.

Verb (abbreviation for verb) Other daily necessities:

For example, the prices of soap, shampoo, washing powder and toothpaste are similar to those in China, so there is no need to carry them back from China. Food in Korea is more expensive, because it is not an agricultural country, and the prices of meat, vegetables and fruits are much higher than those in China. If you go to the restaurant every day, I'm afraid the average student can't bear it. /east/